Vliv stravy na zánět močových cest

Jak jsem se zbavila chronických zánětů močových cest

Nedávno jsem odpovídala na žádost o radu jedné ženě. Psala, že jednou za čtvrt roku trpí záněty močového měchýře. Snaží se jíst zdravě, vynechala cukr ve všech podobách. Ale ve chvíli, kdy prochladne, reaguje její tělo zánětem močového měchýře. Pije bylinkové čaje, užívá Blokurimu a Colostrum. Ale záněty se stále vracejí.

Tohle není ojedinělý případ. Často se ve své poradně setkávám se ženami, které do své zdravotní anamnézy uvádějí chronické záněty močových cest. Tyhle záněty je pronásledují mnohdy celá léta a ať dělají co dělají, nedaří se jim s nimi zatočit. Těchto žen je velmi vysoké procento! A proto jsem se rozhodla vyprávět i svůj osobní příběh formou videa i článku, který pro vás může být třeba inspirací a možná vám i ukázat směr, kterým se vydat…

Také patříte mezi ženy, které při sebemenším nachlazení nebo jiném oslabení organismu skončí na antibiotikách s nesnesitelným řezáním a pálením při močení? Jíte brusinky v jakékoli podobě, pijete urologické a bylinkové čaje po litrech, zkoušíte různé další alternativy prevence a léčby, ale pak stačí třeba malé prochlazení nebo stresová zátěž a druhý den už cítíte to známé povědomé nucení „na malou“ a intenzivní řezání při čůrání?

Vliv stravy na zdraví a záněty močových střev

Trápí vás pálení a řezání při močení? Začněte jíst stravu, která působí protizánětlivě.

Dobrá zpráva je, že je z toho cesta ven: začněte jíst protizánětlivou stravu. I když nutno říci, že je to běh na dlouhou trať, jednoznačně stojí za to se na tuto „cestu za zdravím“ vydat. Na jejím konci vás totiž čeká velké vítězství v podobě zdravých močových cest, silné imunity a také mnohem větší celkové odolnosti, než jste si kdy dokázali představit.

A věřte mi, že vím o čem mluvím. To, co popisovala paní v dotazu nebo ženy u mě v poradně, znám sama moc dobře ze svého vlastního života. Procházela jsem naprosto stejnými obtížemi, kdy jsem již od dospívání až do svých cca 40 let trpěla na urputné, stále se vracející záněty močových cest, které mi braly veškerou životní energii a radost ze života.

Pokud tyhle stavy samy také prožíváte, tak se určitě shodneme na tom, že tyhle bolesti jsou mnohem horší než třeba ty porodní! A víte proč to tak je? Protože u porodu máme vizi, že vždycky skončí, mimčo se narodí a je po bolesti. Ale při zánětu močových cest je to řezání a pálení nekonečné, vleklé a je skutečným očistcem. Člověk nemůže sedět, ležet, chodit, myslet – bolí to nesnesitelně, slzy tečou, ruce tlačí mezi nohy, aby bolest tlakem zahnaly, ale není tomu prostě konce. Brusinky, doplňky a čaje většinou moc nezabírají. A když už to není k vydržení, tak nakonec zaberou vždy až ta antibiotika. Ale pokud trpíte podobnými záněty často a opakovaně, tak je taková antibiotiková nálož prostě děsivá! A ano, v nejhorších letech mě tyhle ataky přepadávaly i 8x do roka!

Ta bolest přijde vždycky bez varování, zlomí nás v pase, srazí na kolena, až bolestí pláčeme a prosíme, ať už to konečně přestane, protože se to nedá vydržet! Některé moje roky byly lepší (to jsem měla zánět třeba jenom 3x za rok), některé byly mnohem horší… Tenkrát jsem prošla mnohými specializovanými lékařskými vyšetřeními, různou léčbou (i tou na podporu imunity dělohy a močových cest), ale situace se, bohužel, vůbec nezlepšila.

Co mi tím moje tělo říkalo?

V duchu jsem si kladla otázky, co mi moje tělo těmito ataky sděluje. To, že po jakémkoli – i minimálním – oslabení mé tělo reagovalo akutním zánětem, jsem nakonec přijala jako důležitou zprávu. Zbývalo jenom správně si ji „přeložit“ a správně na ni zareagovat.

Uvědomila jsem si, že…

  1. tahle rychlá reaktivnost těla znamená jen to, že močové cesty jsou v současnosti mým oslabeným místem, moji Achillovou patou, a reagují tedy jako ten nejslabší článek na jakýkoli fyzický nebo psychický stres.
  2. žádné zázračné pilulky neexistují a že je třeba najít okamžitě způsob, který dokáže dlouhodobě moje „slabé místo“ podpořit a pomoci mu se zotavit. Tedy způsob, který dokáže předcházet zánětlivým procesům v těle, který dokáže podporovat přirozenou cestou můj imunitní systém a také dlouhodobě pečovat o „vnitřní terén“ těla tak, aby se v něm probudily jeho samoléčebné schopnosti a stalo se odolnějším.
  3. tady žádné zkratky nebudou existovat, že to bude běh na dlouhou trať a že ani nevím, zda moje cesta přinese žádoucí účinek, ale rozhodla jsem se to zkusit…

Moje 3 tipy, které mi pomohly zbavit se chronických zánětů močových cest

Cest k uzdravení je jistě mnohem více a jsou různé, ale já se zde s vámi podělím o tu svoji. Možná pro vás bude inspirací a pomůže i vám.

Můj stav se výrazně zlepšil poté, co jsem postupně prošla následujícími třemi změnami:

  1. protizánětlivá strava
  2. otužování těla i mysli
  3. psychická pohoda – no stress!

1) Protizánětlivá strava

Z mého pohledu je strava naprostý základ – je to základní pilíř našeho celkového zdraví a kvality života. To, co jíme, má jednoznačně prokazatelný vliv na všechny aspekty našeho života – nejen tedy na to, jak vypadáme, ale i na to, jak se cítíme, na naši výkonnost nebo kvalitu emočního prožívání, zda jsme zdraví, anebo onemocníme. Správně nastavená strava by měla v první řadě podporovat imunitní systém a měla by působit v těle protizánětlivě. To, jak jíme, může vnitřní terén našeho těla buď podporovat, nebo ho ničit.

Bohužel stravu v souvislosti se zdravím často velmi podceňujeme. Uvědomila jsem si to ve chvíli, kdy jsem si přečetla knihu Jak čelit rakovině od Davida Servana Schreibera, známého lékaře, neurovědce a psychoterapeuta, který na vlastním životním příběhu a na příbězích mnoha dalších lidí představuje soubor přirozených prostředků (životní styl, fyzické aktivity, stravovací návyky, optimalizace stravy konkrétními rozbory výživy), které kromě klasických lékařských postupů a také psychoterapie přispívají k boji nejen proti této zákeřné nemoci, ale zdravotním problémům obecně. Jedná se o to, aby člověk mobilizoval svůj imunitní systém a sám se aktivně podílel na léčení.

Avokádo s tuňákem, červenou cibulí a rajčaty - protizánětlivá strava

Avokádo s tuňákem, červenou cibulí a rajčaty – i tak může vypadat protizánětlivá strava, která posiluje náš imunitní systém. (Program Metabolic Balance)

První, na co jsem se tedy zaměřila, byla změna stravování. Nechtěla jsem ale už dál pokračovat v „hraní dietní rulety“ a experimentovat v tom, co je a co není pro mé tělo dobré. Už tolikrát jsem se „sekla“ – jedla jsem sice zdravě, podle obecných doporučení z knih a internetu, ale můj zdravotní stav se nelepšil! A tak, aby mi to dávalo smysl, jsem se rozhodla požádat o pomoc skutečné odborníky. Nechala jsem si tedy připravit osobní jídelní plán na základě laboratorních hodnot a mé zdravotní anamnézy ve spolupráci s německými lékaři a odborníky na výživu v programu Metabolic Balance.

Proč jsem se rozhodla pro specializovaný stravovací program?

Každý jsme jiný a každý potřebujeme jiné spektrum živin, které naše tělo podpoří. V jiném stavu máme metabolismus, jinak rozházené máme hormony, v jiném stavu je náš imunitní systém apod. Ve chvíli, kdy se tedy začínáme rozhodovat, jaké stravovací návyky a zásady začneme ve svém jídelníčku uplatňovat, je určitě vhodné nejprve určit:

  • jak naše tělo funguje zevnitř,
  • co mu schází, nebo čeho má naopak příliš,
  • jak fungují jeho orgánové systémy,
  • které potraviny mají potenciál naše tělo podpořit a jeho stav vylepšit.

Německý program Metabolic Balance toto vše splňoval. Ctí a respektuje naši jedinečnou biochemii, ale i náš aktuální zdravotní stav. A na základě laboratorních hodnot a zdravotní anamnézy dokáží lékaři a odborníci na výživu v Německu připravit jídelní plán, který je něco jako náš otisk prstu – je to optimální palivo pro naši látkovou výměnu a celkovou podporu zdraví.

programu Metabolic Balance jsem našla dokonalý návod jak se stravovat, našla jsem v něm pro své tělo vhodné druhy potravin, jejich správné kombinace a poměry, ale také pravidla, jakým způsobem tyhle potraviny jíst, abych podporovala imunitní systém, hormonální rovnováhu, látkovou výměnu a strava působila v mém těle protizánětlivě.

Jíst vstřícně vůči potřebám svého těla totiž znamená jíst ty správné potraviny v doporučených kombinacích a poměrech tím správným způsobem. Nikdo nás tohle ale nikdy neučil, tak si těžko dokážeme představit, co přesně znamená „jíst ty správné potraviny tím správným způsobem“. Lehko se to řekne, ale hůře provede. Chybí nám znalosti, chybí nám vedení, chybí nám systém! Řešením všech mých otázek, nejistot a pochybností se pro mě stal právě program Metabolic Balance.

A jaký byl můj výsledek? 

Již po dvou měsících na této metabolicky vstřícné a protizánětlivé stravě moje noční můry v podobě zánětů močových cest prakticky úplně zmizely a připomněly se opravdu jen zřídka, a to velmi slabě. Většinou to bylo ve chvílích, kdy jsem prožívala vysokou míru stresu a své tělo tak výrazně oslabovala. Program Metabolic Balance mi přinesl jasný stravovací koncept, detailní návod co a jak jíst a zároveň mi dal i pevné a bezpečné mantinely do budoucna. Stravuji se tak více jak 10 let a díky takto vyvážené stravě jsem zdravá, cítím se skvěle ve svém těle a naučila jsem se o své tělo stravou pečovat.

Protizánětlivá strava podporuje naše celkové zdraví

Protizánětlivá strava podporuje naše celkové zdraví – zde může pomoci např. i program Metabolic Balance nebo individuálně nastavený nutriční protokol.

2) Otužování těla i mysli

Přemýšlela jsem však dále, co bych ještě mohla udělat pro podporu a trénink svého imunitního systému, aby se záněty již nikdy nevrátily. No a asi byste neuvěřili, na co jsem nakonec přišla!

Vždy jsem milovala teplo a sluníčko a nesnášela zimu. Slovo otužování pro mě nemělo žádný jiný význam, než podstupovat nějaký nepříjemný diskomfort, a vůbec mě nevábilo. Ale člověk míní a osud mění a tak se stalo, že jsem se setkala s velmi inspirujícími lidmi kolem Nizozemce Wima Hofa, známého jako Iceman. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, tak Wim Hof se věnuje extrémním sportům a je známý svou odolností na extrémní chlad; mimo to je držitelem několika rekordů v této oblasti. Vyučuje po celém světě svoji Wim Hof Metodu, která spočívá v dechových cvičeních a otužování ledovou vodou a vede ke zlepšení odolnosti na chlad a také podpoře celkové imunity, ale i psychické odolnosti vůči jakémukoli stresu.

Wim Hof Metoda - chlad, dech, mysl

Wim Hof se věnuje extrémním sportům a je známý svou odolností na extrémní chlad a mimo to je držitelem několika rekordů v této oblasti.

Otužování chladem je jedním z tří pilířů metody Wima Hofa. Správně praktikované otužování spouští totiž vlnu neuvěřitelných zdravotních přínosů – článek na toto téma si můžete přečíst zde>>.

Nyní tedy jenom krátce – otužování snižuje záněty v těle a podporuje naši zdravou imunitu, podporuje hormonální rovnováhu, spalování tuků (a tedy i hubnutí), zmírňuje různé bolestivé stavy pohybového aparátu, zlepšuje naši pleť a celkovou elasticitu kůže, bojuje s celulitidou, učí nás odolnosti vůči stresu, učí nás skutečnému vnitřnímu klidu a navíc podporuje tvorbu hnědé tukové tkáně, díky čemuž mnohem lépe spalujeme tu „ošklivou“ bílou. Zlepšuje také kvalitu spánku a produkci endorfinů (hormonů štěstí), které přirozeně zlepšují naši náladu, a tím významně bojují proti dopadům stresu.

Druhým, neméně významným pilířem metody Wima Hofa je dýchání. Dýcháme stále, avšak dech si většinou neuvědomujeme, stejně jako jeho obrovský potenciál. Vědomé dýchání s použitím speciální techniky zvyšuje hladinu kyslíku a podporuje v našem těle acidobazickou rovnováhu, což mimo jiné předchází i zánětlivým procesům. Zvyšuje množství naší vitální energie a snižuje úroveň stresu. Zkvalitňuje imunitní reakce našeho těla, kdy si tělo snadněji poradí s různými patogeny. Video s ukázkou dýchacího cvičení podle Wima Hofa najdete například zde>>.

Třetí pilíř metody Wima Hofa – nastavení mysli – je základem předchozích dvou: vystavování se chladu stejně jako vědomé dýchání vyžadují na to, abychom je zvládli, velkou trpělivost, odhodlání a houževnatost. Nastavení záměru v kombinaci s rozhodností a uvolněností nás tedy přivádí k mistrovskému ovládání vlastního těla a mysli.

Byla jsem zvědavá, jak to celé funguje, a tak jsem začala studovat přínosy chladu víc a víc do hloubky a postupně mě chlad začal fascinovat natolik, že jsem se nakonec odhodlala jeho účinky vyzkoušet na vlastním těle. Rozhodla jsem se posunout svoji zkušenost dál a vytrénovat svůj imunitní systém pravidelným otužováním a dýchacími cvičeními podle Wim Hof Metody. Stalo se tak v listopadu 2018, kdy jsem se pod vedením certifikovaného slovenského instruktora Martina Tháma ponořila na celé 2 minuty po krk do ledu. A tahle první zkušenost mi naprosto změnila život! Cítila jsem se jako nově narozená. A do chladu jsem se beznadějně zamilovala.

Ptáte se, co mi Wim Hof Metoda přinesla? A co na to moje záněty?

Myslíte si, že po noření do ledu se mi záněty vrátily? Nebo že jsem to odnesla zápalem plic či nachlazením? Nééééé! Právě naopak! Když totiž víte, jakým způsobem se správně a vyváženě otužovat, když věnujete pozornost správnému dýchání a najdete díky tomu schopnost se hluboce zklidnit i v takto stresové situaci, může být pravidelné otužování tím nejlepším lékařem.

Od té doby, co se každý den sprchuji ledovou vodou a navíc se 2x týdně koupu v ledové Vltavě nebo lezu do mrazáku plného ledu a dýchám, dýchám, dýchám, tak jsou všechny záněty fuč!!! A ani v nejvyšším oslabení těla se už neobjevily. Jak je to možné? Vhodně dávkovaný chlad je totiž přítel, který pěstuje naši fyzickou i psychickou odolnost. A jeho ledové objetí může být laskavé i léčivé.

Více o této technice, Wimu Hofovi a Martinu Thámovi vám přidám do odkazů na konci článku. A pokud se chcete naučit, jak se správně a hlavně bezpečně otužovat, jukněte třeba na workshopy, které s Martinem Thámem v Praze pravidelně pořádáme zde>>.

Otužování bojuje proti zánětům posilováním imunitního systému

Otužování bojuje proti zánětům posilováním imunitního systému – Wim Hof Method aneb pravidelné koupání v ledu

3) Psychická pohoda – no stres!

Třetí změna, která se ve mně v uplynulých letech na cestě za zdravím fyzickým i psychickým odehrála, se týkala změny myšlení a reagování v souvislosti se zátěžovými stresovými situacemi. Zaměřila jsem se na své postoje, tedy na psychickou rovinou, kdy jsem pochopila, že určitým způsobem prožívaný stres má přímý vliv na náš zdravotní stav a ovlivňuje i stav a odolnost konkrétních orgánů či částí těla.

Meditace, hluboké dýchání a otužování podle techniky Wima Hofa mi v psychické rovině udělaly asi službu nejlepší. Díky těmto technikám jsem pochopila, že mohu prožívat vnitřní klid i ve velmi obtížných a stresových situacích. Pochopila jsem, že vystavovat se vědomě diskomfortu, ať již v podobě otužování, hladovění nebo strachu, mi v konečném výsledku přináší velkou odolnost, tedy i mnohem větší psychický a fyzický komfort. Led je zrcadlem, ve kterém jsem se musela konfrontovat se svými vnitřními, skrytými strachy a rychle se s nimi vypořádat.

Terapeutické rozhovory s mojí báječnou psychoterapeutkou mi pomohly vidět náročné situace v mém životě z různých úhlů pohledu a ukázaly mi možnost „volby“. Volby, kam mohu směrovat svoji pozornost, své myšlenky, a tím i volby, jak se mohu v té nebo které situaci cítit.

A jak píše Tereza Kramerová: „Tělo je naším chrámem a stojí za to mu naslouchat. Vydejte se do jeho hlubin a udělejte si z něj parťáka na celý život. Uvidíte, jak se změní i vaše vnímání sebe sama.“ V jejím on-line kurzu Miluji své tělo možná i vy najdete inspirujícího průvodce k harmonickému vztahu se svým tělem. Odkaz na tento transformační kurz dávám na konec článku.

Tělo je naším chrámem a stojí za to mu naslouchat

„Tělo je naším chrámem a stojí za to mu naslouchat“. Meditace a práce s myslí zmírňují dopady stresu na naše fyzické tělo i psychiku.

Závěrem

Ano, byl to sice běh na dlouhou trať, ale jednoznačně stál za to. Protizánětlivě nastavená strava, otužování, dýchání, meditace, práce s myslí, se svými strachy – to vše společně mi pomohlo nejprve posílit a následně uzdravit mé močové cesty. Vhodně nastavená strava, otužování a eliminace dopadů stresu podporují nejen náš imunitní systém a zdravé hormony, ale stejně tak psychickou stabilitu a rovnováhu. Vše je spolu prostě krásně propojené a vzájemně se synergicky ovlivňuje. Začněte třeba stravou, později přidejte otužování – změní se tím vaše myšlení a to vše bude mít vliv na vaše celkové zdraví a kvalitu života.

Protizánětlivě nastavená strava, otužování, dýchání, meditace, práce s myslí, se strachy – to vše společně mi pomohlo nejprve posílit a následně uzdravit mé močové cesty. A to vše prostě stálo za to!

Psychická pohoda - odolnost vůči stresu podporují naše zdraví

Protizánětlivě nastavená strava, otužování, dýchání, meditace, práce s myslí, se svými strachy – to vše společně mi pomohlo nejprve posílit a následně uzdravit mé močové cesty.

Odkazy a další informace k tématu

Pokud vás zajímá více k jednotlivým tipům, o kterých zde píši a mluvím ve videu, tak níže dávám odkazy, kde najdete další, konkrétní informace ať již ke způsobu stravování, nebo k technikám otužování a dýchání či práci s myslí a tělem.

Konkrétní informace a doporučení ke stravě

  • Videopovídání o principech programu Metabolic Balance najdete zde>> – v tomto videu se dozvíte vše co vás zajímá o programu Metabolic Balance
  • eBook zdarma 11 tipů jak zhubnout v menopauze najdete zde>> – s tímto eBookem si můžete vyzkoušet metabolicky vstřícné principy nanečisto. (Tento eBook není jenom o hubnutí, ale jsou v něm využity i protizánětlivé principy programu Metabolic Balance, které mají mimo jiné i vliv na podporu imunitního systému, látkové výměny a celkového zdraví.)
  • Pokud pro sebe hledáte skutečně trvalé řešení, které vám pomůže zmírnit nebo vyřešit obtíže se zánětlivými procesy v těle, potom by pro vás mohl být tím řešením, stejně jako kdysi pro mě, váš osobní jídelní plán Metabolic Balance, který je sestavován německými lékaři a odborníky na výživu na základě náročných individuálních analytických postupů, včetně laboratorních odběrů krve, které vypovídají o funkčnosti jednotlivých orgánů či systémů a odkrývají případné záněty či zdravotní rizika. Rozbor krve zde představuje nenahraditelný nástroj při určování vhodnosti určitých druhů potravin, jejich kombinací i poměrů a proto tyto jídelní plány obsahují konkrétní výběr pro vás vhodných potravin a jejich kombinací.
  • Inspirací pro vás může být také následující literatura: kniha Metabolic Balance Ne-dieta (Dr. Wolf Funfack) a kniha Jak čelit rakovině (Davida Servan Schreiber).

Konkrétní informace a doporučené k otužování

Konkrétní informace a doporučení pro práci s myslí

Další zajímavé odkazy

  • Lékař a fytoterapeut Dr. Landa – bylinné léčení – MUDr. Landa, který je absolventem Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1997, kdy ukončil lékařskou praxi, se naplno věnuje studiu fytoterapie, výzkumu a výrobě bylinných preparátů (bylinné extrakty na chronické záněty močových cest a záněty střev apod.).

Důležité

Prosím, buďte si vědomi toho, že jste plně zodpovědní za svůj život. Vše, co se rozhodnete z těchto doporučení aplikovat do svého života, je vaší vlastní odpovědností. Záměrem sdílení informací prostřednictvím tohoto webu je inspirovat k vyšší kvalitě života a zdraví. Nejsem lékař a všechny informace, které zde uvádím, jsou pouze mé osobní zkušenosti a názory a zkušenosti z naší poradny. Neznamená to, že to je absolutní pravda pro každého. Každý jsme jiný, jedinečný a proto každému může fungovat něco jiného.

Pokud se rozhodnete inspirovat se, při pochybnostech o svém zdravotním stavu se určitě poraďte nejprve se svým lékařem.

Barbora Wolfová Balcarová
Jmenuji se Bára a mojí profesí a zároveň i velkou vášní je zdravé jídlo, které ctí a respektuje individuální potřeby našeho těla. Jsem nutriční specialista a zároveň pracuji jako odborný výživový poradce při unikátním německém výživovém projektu Metabolic Balance®. Pomohu vám porozumět jedinečným potřebám vašeho těla, naučím vás vycházet svému tělu vstříc, a díky tomu uvést vaše hormonální reakce těla do rovnováhy, podpořit zdravý metabolizmus a zároveň získat optimální váhu. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů