Z mého pohledu jsou právě principy metabolicky a hormonálně vstřícného stravování, které vycházejí z programu Metabolic Balance®, ten ideální a naprosto “normální” způsob stravování. Určitě to není žádný „radikalismus“, nebo dokonce „fanatismus“ (jak jsem četla někde na sociálních sítích). Naopak, musím říct, že během svého života jsem nikdy neviděla s jakoukoliv jinou „dietou“ tolik úspěchů. Já sama a mnoho žen, které prošly mojí poradnou nepovažujeme tento způsob stravy za dietu, ale za úžasný způsob, jak jíst vstřícně ke skutečným potřebám svého těla.
A i když některé ženy mohou třeba metabolicky vstřícné zásady odrazovat tím, že se jí jenom 3x denně a že jídelníčky neobsahují jejich oblíbené přílohy a pečivo, bez kterého si mnohé nedokáží svůj život vůbec představit a přijde jim tedy jako strava „radikální“ – je to nakonec velmi příjemný, osvobozující a pro tělo šetrný způsob stravování, který je navíc i dlouhodobě udržitelný.
Jasně, že jsem k tomuto pohledu nedošla „přes noc“, a nějaký čas to trvalo i mě … A díky tomu také chápu, že některé ženy se skutečně obtížněji zbavují těch původních stravovacích zvyklostí nebo v sobě obtížně hledají motivaci, vůli a houževnatost.
Faktorů a důvodů, proč se hubnutí a trvalá změna životního stylu některým ženám daří snadno, některým obtížněji a jiným vůbec ne, může být několik… Pojďme se na některé z nich tedy podívat…
Ano, změna jídelníčku může být těžká, protože s jídly, která jste si před tím, než jste začaly se změnou stravy podle metabolicky vstřícných principů, vybíraly, máte možná na té podvědomé a i vědomé úrovni spojeno mnoho silných emocí – zejména pokud je pro vás jídlo mechanismem, jak se vyrovnávat se stresem, a nikoli jen odpovědí na hlad.
Jídlo máme vlastně už od malička spojené s emocemi, s tím, co nám připomíná naše dětství, hezké zážitky, obědy u babičky, setkání s přáteli apod. A naše podvědomí na to stále velmi silně reaguje – a vlastně nikdy nepřestane! V takovém případě je dobré tohle téma trošku poodhalit a „provětrat“, pochopit jak tyto mechanizmy v tomto případě fungují a jak je možné je alespoň částečně přenastavit k našemu prospěchu.
Prolomit ty původní návyky může být tedy velmi těžké, tlaku bývá náročné odolat a to pokušení těch lahodných, nepříliš zdravých jídel je všude kolem nás. V reálném životě tak dojde k takové „recidivě“ celkem snadno – a stane se to každému, včetně mě či výživových poradců.
Tady platí, že sklízíme, co jsme v minulosti zasely. Většina potravin, na které jsme totiž byly od dětství navyklé, je navrhována výrobci tak, aby bylo těžké se jich vzdát. Ovlivňují negativně naše hormony i naši psychiku. Je známo, že moderní technologie totiž zneužívají biologické a přirozené mechanismy aby nám tyto výrobky poskytly abnormální stimuly a programovaly dráhy emocí a rozkoše v mozku a vytvářely tak „umělou poptávku“ po jejich další konzumaci.
Klíčem ke změně těchto návyků je dlouhodobé spojení skutečného, lahodného, uspokojivého jídla s výživností a nasycením – přesně tak, jak to zamýšlela příroda.
Dalším důvodem, proč mnoho žen nepřevezme metabolicky vstřícné principy „za své“ nastálo, bývá, bohužel, často i to, že nedodrží „transformační“ fázi dostatečně dlouhou dobu, a brzy začínají tzv. „hřešit“, opouštějí doporučené zásady a pravidla hodně rozvolňují. To je ale velká past, do které mnohé ženy spadnou, pokud o ní nevědí.
Z mé osobní i profesní zkušenosti vím, že pouhých 14 dnů dodržování metabolicky vstřícných zásad prostě nestačí! Naprosté minimum je podle mě 30 dnů a ideál cca 3 měsíce. To proto aby ty nové návyky pevně zakořenily, ty staré zatvrzelé chutě zmizely a tělo prostě dostalo víc času a prostoru na „přeprogramování“ a uzdravení. Delší čas v „transformační fázi“ pomůže také tomu, aby všechny vnitřní změny mohly proběhnout na biochemické a psychologické úrovni dostatečně hluboce a probudily tak v našem podvědomí a vědomí ten stav hlubokého uspokojení a následně i touhu se k tomuto stavu neustále vracet a ideálně ho již nikdy neopustit.
Ještě to zkusím vysvětlit jinak! Jde tady prostě o to abyste konečně ve svém srdci a duši opustily toho svého „destruktivního milence nebo milenku“ (v podobě původních nezdravých stravovacích návyků) a co nejšíleněji a nejopravdověji se „zamilovaly“ do nového partnera (v podobě metabolicky vstřícné stravy), který bude podporovat váš zdravý metabolizmus, zdravé hormony a celkové vnitřní zdraví.
Máte-li za totiž sebou léta chronického tělesného, duševního nebo citového stresu, nemůže vyřešit tyto potíže beze zbytku žádný stravovací program a to ani ten nejlepší. A s rukou na srdce, málokterá máme v tomto „čistý štít“, že?
Svoji obrovskou daň v hormonech, trávení a imunitním systému si zde vybírá nedostatek spánku, dlouholetá nedostatečná nebo málo výživná strava, přetěžování při cvičení a nebo naopak život zcela bez pohybu, chronické zdravotní problémy, u někoho finanční stres, stres ve vztazích nebo v práci, nevyřešená traumata apod. Když tohle vidíte a pochopíte, jak moc to ovlivňuje vaše metabolické (biochemické) nastavení, přístup a reakce, je jasné, že to bude chtít opravdu velkou dávku trpělivosti a shovívavosti k samotnému průběhu a ještě větší dávku vůle, houževnatosti a odhodlání dojít k tomu svému vytyčenému cíli.
Výmluvy – ty, bohužel, bývají jednou z nejčastějších překážek. Mnoho žen sice strašně touží po splnění svých snů a dosažení svých cílů, ale když přijde ten čas vydat se na cestu, nebo překonat překážky, objeví se spoustu důvodů, proč buď vůbec nevyrazit, a nebo se z cesty vrátit zpátky, do starého osvědčeného způsobu života!
Jistě to znáte! „Teď není to správné období. Dovolená mi to všechno rozhodila. Čeká nás spoustu oslav. Nemám dostatek znalostí. Mám nevyřešené bloky ve své mysli. Pořád nemám tu správnou inspiraci. Nemám pevnou vůli. Byla jsem nemocná, tak jsem z programu vypadla. Mám blbou práci, kdy nemám čas tohle vůbec dodržovat. Kvůli dětem to prostě nezvládám. Dám si teď pauzu a možná začnu příští měsíc, příští rok…“
Výmluvy jsou příčinou 99 % všeho neúspěchu!!! Nemá smysl se vymlouvat na okolnosti, nepříznivé podmínky nebo nedostatek podpory v okolí. Pokud si chcete opravdu splnit ten svůj sen, zhubnout nebo zlepšit svůj zdravotní stav či zmírnit příznaky menopauzy, budete si muset přestat stěžovat na okolnosti a převzít plnou zodpovědnost za všechny své výsledky, úspěchy i nezdary.
Pokud jste se při dodržování metabolicky vstřícných zásad z eBooku nebo v programu Metabolic Balance® nedostaly ke svému vytyčenému cíli, jak jste původně chtěly a nebo dostaly, ale nakonec jste tyto zásady a principy zase opustily, je více než pravděpodobné, že ve stravování nebude ta vaše největší potíž. Není vhodné hledat ve výživě řešení svých problémů s životním stylem.
Pokud tedy cítíte, že patříte k ženám, které mají tendence dodržování metabolicky vstřícných zásad předčasně „opustit“, úplně z něj „vypadnout“ a nebo ho později přestat pečlivě dodržovat, tak doporučuji následující – začněte spolupracovat s odborníkem na celostní medicínu nebo psychoterapeutem na odhalení dalších faktorů, na které se potřebujete zaměřit aby se věci pohnuly tím správným směrem.
Využili jste metabolicky vstřícné principy nebo program Metabolic Balance® ke změně svých návyků, k získání povědomí o dobré výživě a vytvoření nového, zdravého vztahu k jídlu. Tohle může být teď váš ideální životní styl – a i když se to aktuálně možná nejeví tak dobře, není nutné hned „házet flintu do žita“ nebo propadat panice.
Tentokrát totiž máte všechno potřebné k tomu abyste se dokázaly vrátit na tu správnou cestu. Povolejte na pomoc zásady z eBooku 11 tipů jak zhubnout v menopauze nebo 1. a 2. fázi programu Metabolic Balance® – třeba jenom na 4 týdny – i to může stačit k obnovení dobrých návyků, k uvědomění si a připomenutí, jak skvěle se díky „čistému“ jídlu cítíte a vypadáte a jak dobře se vám s ním žije. Stačí 30 dnů dodržovat zásady a principy popsané v eBooku.
Jedním z úžasných přesahů těchto metabolicky vstřícných zásad navíc je, že každý další cyklus, který na 30 dnů zařadíte, staví na tom předchozím. To znamená, že pokud budete mít všechny metabolicky vstřícné principy a zásady ve své mysli (alespoň podvědomě), období, kdy sklouznete k těm starým zvykům, budou postupně kratší a kratší a méně častá a období s metabolicky vstřícnou, pro vás zdravou stravou, se naopak budou prodlužovat (a také pro vás budou stále jednodušší). A samozřejmě, pokud vás nějaká zvláštní příležitost, dovolená, nemoc nebo stresující událost zase „svede z cesty“, tak 30 denní „transformační fáze“ podle principů Metabolic Balance® vám vždycky pomůže znovu najít ten správný směr a naskočit zpět.
Jedním z faktorů, který vám během dodržování metabolicky vstřícných zásad, ale i po něm, pomůže udržet ten správný směr, je rovněž podpůrná komunita žen, které jsou o tomto přístupu přesvědčené, prošly stejnou zkušeností a mohou vám poskytnout motivaci, inspiraci, povzbuzení nebo vzájemnou podporu. Nemáte-li u vás podobné společenství, tak se připojte k tomu našemu! Přijďte třeba na naše kurzy vaření. Využívejte komunitu, kterou sparvuji na Facebooku a Instagramu. Vzdělávejte se, čtěte související literaturu, sledujte tématická videa.
Já sama v tom také nejsem ideální, a vůbec nejsem dokonalá. Jsem stejná, jako vy, jako kterákoli jiná žena, která se i přes překážky, kterými jsou původní nezdravé návyky a nedostatek vůle, snaží žít zdravěji a být fit a v kondici, která se snaží žít fajn život a projevovat respekt svému jedinému tělu, které má. Měla jsem však to velké štěstí, že jsem potkala mnoho dobrých inspirujících učitelů, díky nimž jsem postupně začala chápat několik následujících, důležitých věcí…
V těchto lidech není vlastně žádný viditelný rozdíl. Odlišují se pouze myšlením v těch obtížných chvílích.
No a protože motivace a inspirace není nikdy dost, tak zde jsem ještě „obšlehla“ pár motivačních citátů, které jsem trošku přizpůsobila tématu hubnutí a trvalé změně životního stylu. Tak třeba vám některý z nich bude inspirací 😉…
A tak pokud máte sen zhubnout, ozdravit své tělo, zmírnit příznaky menopuazy nebo jen změnit své stravovací návyky a životní styl, jděte tomuto snu naproti, jděte mu vstříc. Otevřete se všem změnám jako malé dychtivé dítě. Říkejte ANO novým věcem. A nebojte se dělat věci, které pro vás nejsou třeba aktuálně pohodlné. Jděte vstříc i těm věcem, kterých se bojíte. A především – přestaňte se sami sobě vymlouvat, „proč to nejde“, ale objevujte „proč a jak to udělat, aby to šlo“.
Držím vám palce a přeji úspěšné hubnutí …