Lucie Bílá a Bára Wolfová Balcarová - povídání s životě a stravě podle Metabolic Balance®

Mám ráda život – s Lucií Bílou o životě a stravě podle Metabolic Balance®

S Lucií Bílou jsem se setkala v srpnu 2013, kdy se rozhodla na základě doporučení vyzkoušet program Metabolic Balance®. Už tenkrát se jí krásně podařilo přenastavit stravování a zhubnout, ale nemilé životní okolnosti, které jí tenkrát nečekaně vstoupily do života, odvedly na čas její pozornost jiným směrem. Letos jsme se ale opět setkaly a Lucie se rozhodla pro aktualizaci svého původního jídelního Metabolic Balance® plánu. V době našeho rozhovoru (červenec 2019) „jede“ už čtvrtý měsíc na metabolicky vstřícné stravě na plné obrátky a říká, že tento životní styl jí moc vyhovuje.

Lucka je pro nás poradce takovým tím vysněným, ideálním klientem – je totiž velmi pečlivá, důsledná a neuvěřitelně disciplinovaná a díky tomu také sklízí své úspěchy nejen při změně stravy, ale i ve své profesi. Je radost s ní spolupracovat, protože se nikdy nevymlouvá a má chuť a velkou touhu na sobě stále pracovat a podporovat své tělo i zdraví.

Každé setkání s ní je pro mě samotnou vždy velkou inspirací, a proto jsem ji poprosila o rozhovor, abych její přirozenou moudrost a životní postoje mohla zprostředkovat i vám, svým milým klientům. O programu Metabolic Balance® a o životě jsme si povídaly u ní doma, v milovaných Otvovicích, pod stromem na rozkvetlé zahradě. A na konci návštěvy jsem od ní dostala ukázkové salátové okurky, které si sama vypěstovala ve svém malém zahradním skleníku… A byly opravdu vynikající!

Lucko, vypadáš skvěle a opravdu záříš – jak se udržuješ v kondici?

Začnu trochu ze široka. Moje povolání je o emocích, takže emoce se mnou „necloumají“ jenom na jevišti, ale i v životě. Tudíž člověka, jako jsem já, bývá mnohdy obtížné udržet v nějakém řádu nebo systému. Ale pro úspěch v jakékoli oblasti života je alespoň minimální řád nezbytný.

A tak sama na sebe vymýšlím často takové různé finty a snažím se samu sebe inspirovat, aby mě ten řád těšil a bavil. Já totiž nemám ráda násilí a takové to „tlačení“. Tím mám na mysli, že když ke mně přijde něco příliš násilnou cestou, tak se tomu mé tělo i moje duše začnou bránit. Takže se snažím dělat jenom věci, které mě baví a se kterými jsem v souladu a různě si je zkrášluji a zpříjemňuji.

Lucie Bílá - povídání s životě a stravě podle Metabolic Balance®

S Luckou jsem si povídala o životě a programu Metabolic Balance® u ní doma v Otvovicích na zahradě…

Co přesně máš na mysli?

Takže například – když mám jít cvičit [Lucka cvičí téměř každý den], tak vždy najdu prostor, který je krásný a já se do něj prostě moc těším. A nechodím tam za účelem, že mě to cvičení bude „bolet“, ale chodím tam proto, že tam prožiji něco hezkého, něco, co je dobré pro mé tělo. Za ty roky už ten pohyb mám celkem dobře vychytaný a vím, co mi dělá dobře a co ne.

Občas je to posilovna, občas Pět Tibeťanů a jindy zase Pozdrav slunci… Někdy makám opravdu hodně a někdy cvičím jen chvíli, ale snažím se hýbat každý den a cítím, že moje tělo je potom moc spokojené. A to mám ráda, a proto mu to s radostí často dopřávám.

A co program Metabolic Balance® – co tě přivedlo k tomuto způsobu stravování?

Dlouhou dobu jsem hledala nějaký pro mě vhodný systém stravování, který by mi dlouhodobě vyhovoval a nebyl jen „na chvíli“, ale „napořád“. Cvičení je jedna věc, ale tím základem, od kterého se to, jak se cítíme a vypadáme, odvíjí, je podle mě správně nastavená strava. To je prostě základ. Znám spoustu „kulaťoučkých“ lidí, kteří jsou v posilovně skoro každý den, ale potom se odmění dvěma hamburgery a diví se, že se nic nemění!

A já jsem opravdu dlouhou dobu hledala něco, co by mi „sedlo“ a v čem bych se cítila dobře. Zkusila jsem toho v minulosti opravdu hodně – např. krabičkovou dietu, pila jsem ovocné šťávy, vyzkoušela jsem i dietu, kdy jíte jenom takové ty různé polévky ze sáčku a pijete různé koktejly z pytlíku. Vždy jsem ale cítila, že to pro mě moc není, že je to pro mě nepřirozené. Vím, že pro někoho tohle funguje a já to určitě nechci nijak odsuzovat, ale pro mě to bylo tak moc nepřirozené, že mi to prostě nevyhovovalo. Já mám totiž ráda, když jdou věci dělat přirozeným způsobem.

No a v létě 2013 jsem se setkala u jedné své známé s výsledky programu Metabolic Balance®, které mě už tenkrát tak neskutečně nadchly, že jsem to chtěla zažít i na svém vlastním těle. A musím říci, že stravování podle Metabolic Balance® principů je pro mě něco tak přirozeného a navíc i příjemného, že se v tom cítím moc dobře. Je fajn, že nemám vůbec hlad, a líbí se mi, že jím přirozené potraviny a že každé jídlo je pro mě takový krásný rituál. Na Metabolic Balance® také oceňuji, že mi poskytuje jasný řád a bezpečné mantinely, ve kterých, když se se stravou pohybuji, mi je prostě moc dobře. A víš, Báro, jaké jsou mé dvě nejoblíbenější věty?

„Udržuj řád a řád udrží tebe“ a „Starej se o své tělo a tělo se postará o tebe“.

A proto mám ráda Metabolic Balance®, protože symbolizuje ten řád, který je z mého pohledu hodně důležitý. Je příjemné mít nějaké rituály, nad kterými už nemusím přemýšlet. Všechno se tím zjednoduší a navíc mám díky Metabolic Balance® jistotu, že dávám svému tělu to, co skutečně potřebuje, že mu dávám to, co mu skutečně dělá moc dobře.

Lucie Bílá - rozhovor o Metabolic Balance®

Lucka se stravuje podle programu Metabolic Balance®, s malým přerušením, od roku 2013. Říká, že jí to dělá moc dobře.

V čem tě ještě program Metabolic Balance® ovlivnil?

Já to sama nechápu, ale od té doby, co se stravuji podle Metabolic Balance®, potřebuji mít kolem sebe pořádek – a to ve všem a všude. A tak stále něco srovnávám a vyhazuji a těší mě to. Mám například v každém pokoji velkou tašku a vždy, když jdu kolem a vidím něco, co už tam nepatří, tak to do té tašky přidám. A i v těch taškách mám svůj systém, protože něco půjde úplně pryč, něco se hodí do „bazárku“ nebo se další věci hodí třeba na ty dětské školní bazárky pro kamarádky, protože pořádají takové ty vánoční trhy pro děti a ty věci, které ke mně už nějak nepatří, mohou potěšit někoho jiného – a to mi dělá radost.

Prostě mám teď nějak víc ráda pořádek – pořádek ve věcech, v šuplících, v životě… A tohle všechno je jednoznačně i vliv Metabolic Balance®, protože jsem díky němu zjistila, že jak mám řád v jídle, tak mám řád v sobě a chci mít i ty další věci, které nemají sice s jídlem nic společného, také v pořádku.

Takže Metabolic Balance® pro mě neznamená jen oblast stravy, ale je to pro mě životní styl, který mi přináší do života příjemný pořádek a řád ve všem a také takový pocit bezpečí a hlavně souladu sama se sebou a s tím, co dělám pro sebe i pro druhé.

To vypadá úplně dokonale! Jsi dokonalá?

Ne, to určitě nejsem 😊 [smích]. Také se sebou občas bojuji a učím se a zkouším, co mně a tomu mému tělíčku dělá a nedělá dobře. Někdy mi to také nevyjde a někde pěkně „ulítnu“, ale když už se to stane, tak se na sebe nezlobím a zkusím to druhý den zase.

To je přesně to, co říkám svým klientům, když se jim něco nepodaří: „Nevyčítej si, když zakopneš nebo uklouzneš – prostě vstaň, pouč se a jdi dál!

Ano, ani já o sobě nemohu říct, že bych byla vždy tak moc příkladná, že by se dalo podle mě vyučovat, jak jíst 😉. To opravdu vůbec ne. Každý si musí najít nějaký svůj systém a svůj řád, který vyhovuje jemu.

Já jsem se hodně let starala jenom o to, abych byla v dobré duševní kondici, až se stalo, že jsme úplně zapomněla na to své fyzické tělo. Starala jsem se jenom o tu dušičku a tělíčko dostávalo dost zabrat. No a Metabolic Balance® mě vlastně učí, že je třeba pečovat o obojí. Jedno bez druhého nemůže fungovat…

Co pro tebe bylo zpočátku v Metabolic Balance® nejtěžší?

Možná teď přesně neodpovím na tvoji otázku, jak čekáš, ale když jsem u tebe poprvé začínala s Metabolic Balance®, tak mi to už tenkrát udělalo neskutečně dobře. Ale pak mi onemocněla maminka a já jsem na sebe úplně zapomněla, protože moje pozornost byla hlavně u ní a veškerý možný čas jsem trávila s ní.

A právě v té době jsem vrátila do těch kolejí, kdy jsem vůbec o stravě nepřemýšlela a neřešila jsem, co je nebo není pro mě dobré. Protože v té době jsem řešila úplně jiné věci. Takže nejtěžší pro mě bylo setrvat v Metabolic Balance®, když nastalo tohle smutné období – a to se mi úplně nepodařilo.

Lucie Bílá - rozhovor o Metabolic Balance®

Nejtěžším obdobím byl pro Lucku „odchod“ její maminky, kdy program přerušila. „Ale i tak těžký a bolestný zážitek člověk nakonec po čase přijme a nějak zpracuje a zase se postupně vrátí sám k sobě“, říká Lucka, která se po čase k Metabolic Balance® s radostí opět vrátila…

Tohle máme asi všichni podobné – někdy nás prostě život převálcuje a my nemáme chuť se sami sobě věnovat, nepřijde nám to prostě důležité…

To ano, ale i tak těžký a bolestný zážitek, jako byl odchod maminky, člověk nakonec po čase přijme a nějak zpracuje a zase se postupně vrátí sám k sobě. Teď nedávno se mi stalo, že jsem prožívala nějaké stresové období, a tak jsem si na to vzpomněla. Ale protože už jsem měla tuhle zkušenost, tak jsem si řekla, že stres přichází a zase odchází a že prostě nesmím ty současné nastavené rituály porušit, protože pak se do nich člověk  těžko vrací. A také by mi bylo líto toho vynaloženého úsilí na začátku přísné fáze Metabolic Balance®, byla by škoda celou tu dosavadní snahu zahodit jen proto, že jsem zrovna v nějakém stresu nebo méně příjemném období.

No a co se týká stravy, tak se snažím na sobě pracovat a zlepšovat to každý den. A určitě v tom nejsem dobrá na 100%, ale jsem moc vděčná za těch svých 80% 😉. Vím, že je to běh na dlouhou trať, ke kterému patří lepší i horší období, ale také vím, že stojí za to vytrvat a neustále se snažit zlepšovat.

To jsi řekla moc pěkně. Já vždycky svým klientům říkám, že „dobrým jedlíkem“ se člověk nestává ze dne na den, ale že je to dlouhodobý proces, který je provázen jak vzlety, tak i pády. A určitě to není sprint, ale běh na dlouhou trať. Důležité je prostě vytrvat…

Lucka Bílá zvládá i otužování podle Wim Hofa

Lucka zvládá skvěle i otužování podle Wima Hofa, známého jako Icemana a s klidem se ponoří i do ledu. O tomto zážitku říká: „Mé setkání s ledem bylo kromě utužení pevného zdraví i poučné… Ne ve víně, ale v ledu je pravda. V něm se mi zastaví v hlavě hlučná čtyřproudovka a uvědomuji si podstatné – buď budu kolem sebe kopat a křičet, a nebo se uklidním a ten šok ze zimy s důvěrou a s klidem přijmu… V tu chvíli přestane led bolet tělo, i duše se uklidní a přichází klid a mír. Je to jako v životě…“. (Více o otužovacím workshopu WHM najdete zde na webu v sekci AKCE)

Lucko, co bys poradila klientům, kteří se stravují podle Metabolic Balance®, když na ně přijde nějaká ta krize a mají třeba chuť s metabolicky vstřícnou stravou praštit a hrozí, že se vrátí zpět ke svým původním zvyklostem? Jak to řešíš ty?

Na každého platí trochu něco jiného. Já, pokud udělám nějakou chybu nebo na chvilku přestanu podle „Metabolicu“ žít, tak se snažím se na sebe, ale vždy začít znovu a znovu. A pokud je to třeba, tak klidně každý den. Už totiž vím, že to funguje a dělá mi to moc dobře. Tak se snažím to prostě nevzdávat i když to není vždy jednoduché.

Můj problém není ani tak vůle, jako spíš moje práce, která nemá jasný časový řád. Každý den si totiž musím plánovat jinak a to je potom někdy s přípravou jídla těžké. Ale určitě stojí za to, denně se o to znovu a znovu pokoušet.

A máš nějaké oblíbené jídlo ze svého Metabolic Balance® jídelního plánu?

Já jsem vždycky milovala zeleninu a té je v Metabolic Balance® opravdu dostatek. Takže je to asi zelenina na všechny způsoby s nějakou tou bílkovinou. Získávám si nově vztah k ovoci, které jsem nikdy moc nemusela, ale díky Metabolic Balance® jsem objevila úplně nové chutě. Například mám ráda papáju, kterou jsem nikdy nejedla. A tak mě moc baví tyhle nové chutě objevovat.

Jinak mám ráda pestrost, takové ty „všehochutě“ a také krásné barvy. Takže když si třeba připravuji salát, tak mám ráda, když je hodně barevný a je tam vícero druhů různě barevné zeleniny. A legrační je, že jsem si nikdy jídlo nefotila, ale teď si ho fotím opravdu vášnivě, protože se mi líbí, jak na talíři vypadá, jak je naservírované, vidím v tom krásný obraz a to mě baví.

Takže nejvíc mám ráda asi různé pestrobarevné a pestré saláty, ale jestli si do nich dám kousek kuřete nebo sýru nebo jinou  doporučenou bílkovinu, to už je mi vlastně jedno. Dříve jsem milovala i obyčejný chleba, ale pro Metabolic Balance® není vhodný, tak jsem se s ním „rozešla“ 😉. Takže teď jím jenom ten žitný.

Lucka preferuje zeleninové saláty

Lucka říká, že nejraději má barevné, zeleninové saláty, do kterých přidá vždy nějakou tu bílkovinu ze svého doporučeného seznamu potravin.

A na co se teď nejvíc těšíš?

Já se teď moc těším na 10. prosince, kdy mám vánoční koncert v O₂ areně [prosinec 2019]. Jediné, co mě trochu „děsí“, je to, že kostýmy, které jsem v minulém roce měla, budu teď muset všechny přešít, protože jsem se přece jenom dost „srazila“ a jsou mi velké. Ale těším se na to, že budu i díky „Metabolicu“ ve skvělé kondici, protože se mi i mnohem lépe zpívá a cítím se celkově moc dobře.

A také se ještě těším na to, že tady to celé období budu mít zaznamenané. Natočila jsem totiž novou desku, kterou jsem připravovala dva roky a teď se k ní točí nový klip – což je úplně ideální čas, protože se cítím opravdu skvěle, tělíčko je v pohodě, a tak jsem ráda, že tuhle svoji proměnu budu mít v tomto klipu zdokumentovanou.

Musím přiznat, že z téhle nové desky mám opravdu velkou radost, protože je vlastně celá o mně, o mém životě. Je tam písnička o mém synovi Filipovi, o mém partnerovi, o mamince, o mém životě a také jeden singl, který bych teď ráda uvedla do rádií – má název Mám ráda život. Já mám tuhle písničku moc ráda a zpívám v ní „Mám ráda život a moc ráda se směju…“ 😊

Lucko, já ti moc děkuji za milé povídání nejen o Metabolic Balance® a přeji ti krásné léto!

Pokud řešíte problémy s nadváhou, jste často nemocní a unavení a rádi byste s tím už konečně něco udělali, podívejte se na www.perfectbalace.cz , www.vitalnienergie.cz, www.menopauzavpohode.cz, kde najdete nejen informace o programu Metabolic Balance®, ale třeba i inspiraci v podobě spousty metabolicky vstřícných receptů 🍎.
Vánoční koncert v O₂ areně proběhne 10. prosince 2019. Vstupenky možno zakoupit ZDE>>

S Lucií Bílou si povídala Bára Wolfová Balcarová

Otvovice, červenec 2019

Lucie Bílá - povídání s životě a stravě podle Metabolic Balance®

Lucie má oblíbené přísloví: „Udržuj řád a řád udrží tebe“… „Starej se o své tělo a tělo se postará o tebe“.

© Bára Wolfová Balcarová – program Metabolic Balance®

Použití textů a fotografií – Vzhledem k tomu, že fotografie jsou osobní vlastnictví Lucie je jejich případné další použití možné pouze s jejím osobním souhlasem.

Pro tištěná média – Použití nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje a s mým osobním souhlasem.

Pro on-line média – S mým osobním souhlasem je možné použít pouze úvodní část textu v podobě upoutávky (cca v délce perexu nebo jednoho odstavce) a pro zbytek textu odkazovat na web www.menopauzavpohode.cz.

Barbora Wolfová Balcarová
Jmenuji se Bára a mojí profesí a zároveň i velkou vášní je zdravé jídlo, které ctí a respektuje individuální potřeby našeho těla. Jsem nutriční specialista a zároveň pracuji jako odborný výživový poradce při unikátním německém výživovém projektu Metabolic Balance®. Pomohu vám porozumět jedinečným potřebám vašeho těla, naučím vás vycházet svému tělu vstříc, a díky tomu uvést vaše hormonální reakce těla do rovnováhy, podpořit zdravý metabolizmus a zároveň získat optimální váhu. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů